101. rocznica „Cudu nad Wisłą” – Żurowa 2021

15 sierpnia 2021
13 sierpnia 2021 r. w Żurowej odbyło się Spotkanie Miłośników Historii związane ze 101. rocznicą Bitwy Warszawskiej oraz promocją wydanej przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach publikacji „Miejsca pamięci narodowej na terenie Gminy Szerzyny”. Spotkanie otworzyła Dyrektor GCKiCz – Renata Górka, która powitała zgromadzonych gości i prelegentów. Przemysław Zbylut – Bibliotekarz przypomniał historię wojny polsko-bolszewickiej i kluczowego dla jej przebiegu starcia pod Warszawą w sierpniu 1920 r. Bitwa Warszawska była najważniejszym i największym zwycięstwem Wojska Polskiego w XX wieku. Pozwoliła obronić rodzącą się niepodległość oraz przekreśliła radzieckie plany podboju Europy Zachodniej i eksportu rewolucji poza Rosję.
Cud nad Wisłą nierozerwalnie wiąże się również z obchodzonym 15 sierpnia wielkim świętem kościelnym – Wniebowzięciem NMP.
Podczas spotkania poinformowano obecnych o zrealizowanym projekcie „Rajd dla Niepodległej”, który polegał na opisaniu i odwiedzeniu istotnych z punktu widzenia lokalnej historii miejsc w miejscowościach Gminy Szerzyny. Były to głównie pomniki i tablice upamiętniające okres II wojny światowej. W rajdzie wzięło udział ok. 50 osób – głównie młodzieży. Projekt został sfinansowany przez Biuro Projektu Niepodległa w ramach programu „Koalicje dla Niepodległej”. Przy odwiedzanych miejscach historycznych uczestnicy Raju spotkali się z Prelegentami – pasjonatami historii, którzy przypomnieli o wydarzeniach sprzed wielu lat i pomnikach, poświęconych walczącym w I i II wojnach światowych, partyzanckich potyczkach oraz o cywilnych ofiarach bestialstwa hitlerowców. Takich miejsc jest w naszej okolicy sporo – co świadczy o tragicznych wydarzeniach i trudnej historii XX wieku, jaka dotknęła wielu mieszkańców Gminy Szerzyny. Podczas Spotkania Miłośników Historii w Żurowej mogliśmy raz jeszcze posłuchać istotnych informacji historycznych przedstawionych przez Michała Mazura, Zofię Okarma, Adolfa Małka, Stanisława Gotfryda, Walerię Niziołek, Jana Kosa i Władysławę Wójcik. Na koniec zainteresowane osoby mogły nabyć promowaną publikację i włączyć się we wspólny śpiew pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Kacpra Główki i Artura Szwandroka.

Dziękujemy za obecność wszystkim zainteresowanym naszą historią.

Tags: , , , ,
logo

Kontakt

Adres: Szerzyny 159, 38-246 Szerzyny
Telefon: 14 651 74 46
E-mail: kulturaszerzyny@onet.eu

Godziny pracy biura

Pon
8.00 - 16:00

Wt
8.00 - 16:00

Śr
8.00 - 16:00

Czw
8.00 - 16:00

Pt
8.00 - 16:00

kwiaty

„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.”,