NARODOWY DZIEŃ POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW W GMINIE SZERZYNY
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy – „W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.
Dziś, po dekadach, nie sposób ustalić personaliów wszystkich osób ukrywających się i ratujących. W Gminie Szerzyny szczególnie pielęgnujemy pamięć o naszych mieszkańcach ratujących, którzy otrzymali tytuły – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata,
– z Czermnej:
Andrzej Garbuliński,
Władysław Garbuliński,
Marian Garbuliński,
Stanisław Owca,
Józefa Szutkowska,
Władysław Szutkowski.
Ukrywali rodziny żydowskie m.in.: Chanę Elfenbein, Maiera Elfenbein, Sarę Elfenbein
– ze Swoszowej:
Władysław Kozak,
Apolonia Kozak
Ukrywali rodziny żydowskie m.in.: Pinchasa Feigenbaum, Rywkę Feigenbaum z d. Gutwien, NN Feigenbaum, NN Feigenbaum, Beera Dov Halpern , NN Halpern, NN Halpern.
– z Szerzyn i Swoszowej:
Marian Sikorski i jego rodzina
Ukrywali rodziny żydowskie m.in.: Ewę Kleinberg, Annę Kleinberg, Alicję Kleinberg.
W związku z wspomnianym świętem 30 marca 2022 r., w Publicznej Szkole Podstawowej w Czermnej Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa zaprosiło na spotkanie z młodzieżą prelegenta pana Krzysztofa Przybyłowicza, historyka zajmującego się dokumentowaniem tragicznych losów Żydów na naszym terenie, publicysty i autora artykułów oraz publikacji na wspomniany temat, założyciela i właściciela „Mitrasza” – Muzeum Pamiątek po rodzinach żydowskich w Libuszy k/Biecza. Nasz gość przybliżył młodzieży istotne fakty dotyczące wspomnianego święta oraz zagadnień z nim związanych. Prelekcja wzbogacona była prezentacją multimedialną przygotowaną przez pracowników GCKiCz oraz autentycznymi pamiątkami żydowskimi, które obejrzeć można w Muzeum prowadzonym przez pana Przybyłowicza. W drugiej części spotkania wystąpiła pani Zofia Okarma z Czermnej z faktami dotyczącymi lokalnej historii mieszkańców Gminy Szerzyny ukrywających rodziny żydowskie podczas II wojny światowej. W spotkaniu uczestniczyły również pani Edyta Faber – dyrektor Szkoły w Czermnej i pani Renata Górka – dyrektor GCKiCz w Szerzynach.