O nas

Uchwałą Rady Gminy Szerzyny z dnia 20.03.1991 r. powstało GMINNE CENTRUM KULTURY I CZYTELNICTWA W SZERZYNACH.

W każdej miejscowości gminy Szerzyny znajduje się placówka kultury, są to: Dom Kultury w Szerzynach, Dom Kultury w Czermnej, Dom Kultury w Ołpinach, Klub Kultury w Żurowej, Klub Kultury w Swoszowej oraz Biblioteka Publiczna w Szerzynach, Biblioteka Publiczna w Czermnej, Biblioteka Publiczna w Ołpinach, Biblioteka Publiczna w Swoszowej i Biblioteka Publiczna w Żurowej, w których zatrudnieni są pracownicy GCKiCz.

W codziennej pracy instruktorzy koncentrują się na upowszechnianiu różnych form kultury wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Dbają o kultywowanie tradycji ludowych.

W okresie Bożego Narodzenia przygotowywane są prastare i współczesne widowiska, np.: droby, kolędnicy z turoniem, kolędnicy z gwiazdą, herody, jasełka, przeglądy kolęd i pastorałek. W okresie karnawału pracownicy nie zapominają o tradycyjnych „zapustach”. Okres Wielkanocy to czas na zdobienie pisanek metodami tradycyjnymi, wicie palm wielkanocnych i wykonywanie ozdób. Instruktorzy chętnie promują gminę Szerzyny poprzez udział w konkursach powiatowych i regionalnych.
W okresie letnim podtrzymywany jest zwyczaj wicia wieńców dożynkowych święconych w Święto Matki Bożej Zielnej oraz podczas dożynek gminnych i powiatowych.

Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach było organizatorem lub współorganizatorem wielu imprez w gminie, jak również nadal uczestniczy w imprezach organizowanych przez powiat i województwo, między innymi: Panorama Kultury Gminy Szerzyny (1992, 1993), Gminne Dożynki (co roku od 1997), Dożynki Powiatowe, Dożynki Ogólnopolskie (Częstochowa 2000), 650- lecie Szerzyn (1998), 650- lecie Czermnej, Lato z kulturą powiatu jasielskiego (2000), Jarmark Ludowy (Szerzyny 2007), Pogórzańskie Święto Produktów Regionalnych Czermna (2007), Jarmark Bożonarodzeniowy (od 2021), biesiady, jubileusze złotych i srebrnych godów, jubileusze jednostek ochotniczych straży i orkiestr strażackich.

GCKiCz organizuje letnie pikniki, festyny, spotkania sylwestrowe, andrzejkowe, kursy, wystawy, przedstawienia, spotkania tematyczne, konkursy, wycieczki, turnieje i inne okolicznościowe uroczystości, spotkania z pisarzami i ciekawymi osobami. GCKiCz bierze udział w akcjach charytatywnych.

Od 2000r. do 2015 r. wydawany był kwartalnik społeczno – kulturalny ,,Gmina Szerzyny”, w którym zamieszczane były informacje z zakresu działalności GCKiCz, informacje bieżące, ciekawostki historyczne, aktualności z różnych źródeł i placówek funkcjonujących na terenie wspomnianej gminy.

Biblioteki funkcjonujące przy GCKiCz zaopatrzone są w księgozbiór, z którego korzystają czytelnicy. Większość wypożyczana jest przez czytelników na zewnątrz. Księgozbiór podręczny, do którego zaliczamy różnego rodzaju encyklopedie, słowniki, leksykony itp. jest udostępniony czytelnikom na miejscu w czytelni. Każda biblioteka prenumeruje kolorowe czasopisma, które można poczytać w bibliotece, lub wypożyczyć do domu. Wszystkie biblioteki posiadają również komputery z bezpłatnym dostępem do Internetu.

GCKiCz uczestniczy w organizacji ogólnopolskich akcji, m.in.: Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek, Tydzień Czytania Dzieciom, Cała Polska Czyta Dzieciom, Ogólnopolski Tydzień Czytania.