Wycieczka do Muzeum Regionalnego na Wystawę Patriotyczną

25 listopada 2023
👉23 listopada grupa chętnych mieszkańców Gminy Szerzyny uczestniczyła w wyjeździe do Muzeum Regionalne w Jaśle.
👉Wyjazd zorganizowany był m.in. w związku trwającą tam Wystawą „SYMBOLE NARODOWE RZECZYPOSPOLITEJ W ZBIORACH MUZEUM REGIONALNEGO I KOLEKCJI NUMIZMATYKÓW POLSKIEGO TOWARZYSTWA NUMIZMATYCZNEGO, Oddział w Jaśle.
👉Oprowadzającym był Pan Piotr Nowiński Prezes PTN Oddziału Jasielskiego.
👉Na wystawie zaprezentowane zostały eksponaty Muzeum oraz zbiory lokalnych kolekcjonerów.
👉Motywem przewodnim wystawy jest Orzeł Biały, który od dziesięciu wieków stanowi znak i symbol państwa polskiego.
👉Pan Prezes przedstawił wizerunki orła umieszczone m.in. na sztandarach, gobelinach, obrazach, medalach oraz na monetach emitowanych przez władców Polski i państwo polskie na przestrzeni dziejów. Były także orły wojskowe polskich formacji legionowych, wojska polskiego, aż do współczesności, orły Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Polskiego Państwa Podziemnego, orły różnych formacji i instytucji zdobiące wyposażenia i umundurowania, na czapkach, mundurach, guzikach, na biżuterii patriotycznej.
👉W drugiej części naszego spotkania, dzięki uprzejmości Pana Mariusza Świątka – Dyrektora, zwiedziliśmy całe Muzeum gromadzące eksponaty związane z tradycją i kulturą regionu. Wiele z tych zabytkowych dzieł poświęconych jest doktorowi Stanisławowi Kadyiowi (miejscowemu lekarzowi, którzy przekazał ten obiekt na utworzenie w nim muzeum) jak też lokalnym artystom (wystawy czasowe), rękodzielnikom, ginącym zawodom, w tym także pochodzącym z Gminy Szerzyny.
👉Jak wspominali uczestnicy wycieczki, Pana Dyrektora można słuchać całymi godzinami. Cenną wiedzą i interesującym przekazem zainteresuje każdego zwiedzającego ten obiekt.
👏Wyrażamy ogromną wdzięczność Panu Mariuszowi Świątkowi – Dyrektorowi oraz Panu Piotrowi Nowińskiemu – Prezesowi, za poświęcony czas, serdeczne przyjęcie oraz za podzielenie się z uczestnikami swoją bogatą wiedzą.
‼️Każdy, kto ceni sobie poznanie swojej kultury i tradycji powinien zwiedzić Muzeum Regionalne w Jaśle.
👉Zapraszamy!👈
logo

Kontakt

Adres: Szerzyny 159, 38-246 Szerzyny
Telefon: 14 651 74 46
E-mail: kulturaszerzyny@onet.eu

Godziny pracy biura

Pon
8.00 - 16:00

Wt
8.00 - 16:00

Śr
8.00 - 16:00

Czw
8.00 - 16:00

Pt
8.00 - 16:00

kwiaty

„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.”,