XX Dożynki Gminy Szerzyny Szerzyny, 22.08.2021 r.

24 sierpnia 2021

XX Dożynki Gminy Szerzyny

Szerzyny, 22.08.2021 r.

Tegoroczne Święto Plonów już za nami. Pomimo, iż kapryśne lato nie rozpieszczało rolników w ich ciężkiej pracy, a wielu z nich nie zebrało wszystkich zbóż przed uroczystością Matki Bożej Zielnej, licznie przybyli, by wspólnie dziękować za to, co wydała Matka Ziemia.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. sprawowaną przez ks. dra hab. Marka Kluza – Dziekana Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie, ks. Kazimierza Pszenicznego proboszcza ze Swoszowej i ks. Marcina Gądka z Szerzyn. Po zakończeniu Mszy prowadzone przez Orkiestrę Dętą z Szerzyn barwne korowody przeszły z wieńcami na Mały Rynek, gdzie Starostowie Gminni Państwo Danuta i Stanisław Mitoraj z Szerzyn przekazali dorodny kołacz gospodarzowi gminy Panu Grzegorzowi Gotfrydowi. Również starostowie wszystkich ośmiu delegacji podzielili się chlebem z przybyłymi gośćmi. Bochny wręczono: Wicewojewodzie Małopolskiemu Panu Ryszardowi Pagaczowi, Posłowi na Sejm RP Panu Wiesławowi Krajewskiemu, Panu Grzegorzowi Wojtanowskiemu z Nadleśnictwa Gromnik, Panu Stanisławowi Krawcowi z ARiMR w Tarnowie, ks. Markowi Kluzowi, ks. Kazimierzowi Pszenicznemu, ks. Marcinowi Gądkowi, Panu Mariuszowi Słota Przewodniczącemu Rady Gminy Szerzyny.

W dniu dożynek szczególnie wyróżniono rolników, których ciężka praca i wysiłek widoczne są w naszej gminie. Odznaki Honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali Panowie: Cyprian Furman z Szerzyn, Wiesław Szwandrok z Żurowej, Tomasz Ryba z Ołpin, Paweł Szydłowski z Czermnej, Wojciech Dąbrowski ze Swoszowej. Wójt Gminy Szerzyny Pan Grzegorz Gotfryd otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi za zasługi na rzecz Gminy Szerzyny. Wszystkim gratulujemy!

Jak co roku, doceniono pracę twórców wieńców żniwnych. Komisja wybrała wieńce tradycyjne i współczesne. W kategorii witych na bazie dawnych wzorów I miejsce przyznano delegacji Koła Gospodyń Wiejskich „Marysieńki” z Szerzyn. II miejsce otrzymał wieniec zgłoszony przez KGW i OSP Ołpiny. Za nim doceniono wieniec KGW ze Swoszowej. W kategorii wieńców współczesnych (uwite na bazie tradycyjnych z elementami współczesnymi) wybrano na I miejscu wieniec sołectwa Czermna, po nim przyznano miejsce delegacji z Szerzyn przysiółek Nagórze. Miejsce III otrzymał wieniec z Żurowej. Nagrody otrzymały również delegacje wieńcowe ze Stowarzyszenia „Czermianie” i z sołectwa Ołpiny z Radnymi.

W kolejnej części gościliśmy na scenie artystów zajmujących się krzewienie muzyki i śpiewu ludowego. Atrakcjami wydarzenia było wesołe miasteczko, stoiska wystawiennicze z rękodziełem (promujące twórców z Gminy Szerzyny), stoiska informacyjne, stoiska gastronomiczne.

Dziękujemy za obecność Wiceprzewodniczącemu Sejmiku Województwa Małopolskiego Panu Wojciechowi Skruchowi, Radnym Rady Powiatu Tarnowskiego Panom Krzysztofowi Płaczkowi, Władysławowi Olszówka, Wacławowi Sychta, Przewodniczącemu Rady Gminy Szerzyny Panu Mariuszowi Słota wraz z radnymi RG oraz wszystkim obecnym.

Dziękujemy wszystkim współtworzącym naszą uroczystość, Sponsorom: PHU PAL-GAM z Ołpin, Firmie PLOMBIER z Szerzyn, Firmie OSIKA MEBLE z Rzepiennika Strzyżewskiego, Stacji Paliw SLOVNAFT PARTNER w Ołpinach, Bankowi Spółdzielczemu w Pilźnie, Firmie FOL-DREW z Żurowej, Piekarni ALICJA w Szerzynach, AVANTI Studio Fryzur w Szerzynach, Wójtowi Gminy Panu Grzegorzowi Gotfrydowi, Sołtysowi Szerzyn Panu Kazimierzowi Urbanikowi, pracownikom Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach, młodzieży z Domu Kultury, Paniom z KGW w Szerzynach, pracownikom Urzędu Gminy, druhom z OSP Szerzyny, Gospodarstwo rolnemu Pana Szczepana Furmana, pracownikom GZGK, Gospodarstwu Agroturystycznemu „Paryja” w Ołpinach.

logo

Kontakt

Adres: Szerzyny 159, 38-246 Szerzyny
Telefon: 14 651 74 46
E-mail: kulturaszerzyny@onet.eu

Godziny pracy biura

Pon
8.00 - 16:00

Wt
8.00 - 16:00

Śr
8.00 - 16:00

Czw
8.00 - 16:00

Pt
8.00 - 16:00

kwiaty

„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.”,