
To niepowtarzalne miejsce, pierwsze w świecie Muzeum Bombki Choinkowej, założone w 2012 r.

Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych w tym szczególnym czasie.

Nasi uczestnicy mogli zobaczyć tysiące ręcznie wyprodukowanych bombek oraz setki niesamowitych eksponatów w gablotach.

Podziwialiśmy kolekcję wyeksponowanych bombek, m.in. te przysłane z firm produkujących bombki w całej Polsce, kolekcję kwiatową, wykonaną na specjalnie zamówienie dla firmy z USA, kolekcję jaj Feberge dla firmy z Danii, bombki z logo firm, postacie z bajek, halloweenowe, perełki architektury regionu i wiele, wiele innych.

Na uwagę zasługuje kolekcja upamiętniająca 200. rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena oraz bombka z podpisem Jurka Owsiaka, przygotowana na akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Niesamowite kształty, barwy i zdobienia wprawiały nas wszystkich w zachwyt.

Pod opieką pani przewodnik nasi uczestnicy oglądali stanowiska z choinkami i bombkami z różnych części świata i epok (styl amerykański, wiktoriański, francuski, norweski, staropolski).

Obejrzeliśmy proces wyrobu ozdób choinkowych, podczas którego pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło, a następnie wydmuchiwał okrągłe bańki.

W dalszym etapie zwiedzania dzieci mogły obserwować pracę pań, ręcznie zdobiących bombki. Ta czynność wymaga nie tylko talentu ale też ogromnej cierpliwości, precyzji, trudu i poświęcenia.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyło dzieciom samodzielne malowanie bombki, którą wykonały podczas warsztatów.

Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał dwie bombki: jedną własnoręcznie wykonaną oraz drugą – z swoim imieniem.

Z bogatej oferty ozdób każdy z wycieczkowiczów mógł zakupić coś dla siebie i swoich bliskich.

Pozdrawiamy grupę młodzieży z Rzeszowa oraz Księdza Arkadiusza Króla, których spotkaliśmy w Muzeum


Dziękujemy Księdzu Proboszczowi Kazimierzowi Pszenicznemu ze Swoszowej, za zainicjowanie wycieczki oraz za obecność i przekazanie nam informacji dotyczących historii powstania pierwszych na świecie bombek.
